Багато століть і тисячоліть людина знала про хвильове випромінювання Сонця, точніше, про видимі частини цього випромінювання. Вона також розуміла, що залежить від цього випромінювання, яке називається – сонячний вітер.
Тільки в останнє сторіччя стало відомо, що Сонце випромінює не тільки видиме і невидиме світло, а й частки, які несуть на собі заряджені частинки. Було встановлено, що ці частинки безперервно випаровуються з атмосфери Сонця і являють собою щось на кшталт продовження сонячної корони (зовнішньої і найбільш розрідженій частині сонячної атмосфери).
Виявилося, що газ випаровується з Сонця, що складається в значній мірі з заряджених електричними зарядами частинок, заповнює весь простір Сонячної планетної системи. Оскільки цей газ безперервно рухається, то він був названий сонячним вітром.
Сонячний вітер і магнітне поле Землі
Здавалося б, що сонячний вітер повинен йти все далі і далі від Сонця і так до нескінченності. Так було б, якби, крім Сонця і Сонячної планетної системи, ніяких інших небесних тіл не було. Але інші зірки (Сонце є зіркою) також випаровують електрично заряджений газ і створюють зоряний вітер. Тому на певному віддаленні від Сонця сонячний вітер зустріне тиск іншого зоряного вітру і далі поширюватися з колишньою швидкістю він не зможе. Тому простір, в якому є сонячний вітер, обмежений.
Оскільки сонячний вітер заповнює весь міжпланетний простір, то він повинен досягати і різних планет, їх атмосфер (якщо такі є) і, можливо, навіть їх поверхні. В принципі це дійсно так і є, але з деякими винятками. Виключення становлять ті планети, які мають досить сильне власне магнітне поле. До цих виключень відноситься і наша Земля, тому розглянемо суть справи докладніше.
Магнітне поле планети (в тому числі і Землі) служить захистом від сонячного вітру. Це відбувається тому, що сонячний вітер складається з електрично заряджених частинок.
Електрика і магнетизм дуже тісно взаємопов’язані. Тому говорять про електромагнітні явища. Прикладів можна навести безліч. Коли по провіднику тече електричний струм, навколо провідника (навколо струму) утворюється магнітне поле. У цьому можна переконатися за допомогою простого компаса, його стрілка почне реагувати на це магнітне поле. Коли ви змінюєте напрям електричного струму на протилежний, стрілка компаса відхиляється в протилежну сторону. Якщо вимкнути електричний струм, то магнітне поле також зникає. Але якщо струм не постійний у часі, а змінюється за величиною і напрямком з певною частотою, то виникає навколо провідника електромагнітне коливання, електромагнітна хвиля, яка йде від провідника (від струму) в довколишній простір зі швидкістю світла. Власне, так на радіопередавальних центрах вивчають радіохвилі: через передавальні антени пропускають електричні струми, які змінюють свій напрямок за певним законом.