Сонячні колектори – це пристрої для приготування гарячої води та підігріву басейну теплом сонця. Завдяки сонцю експлуатаційні витрати на ГВС і басейн можна не тільки значно знизити, але і нівелювати цілком.
Кожен покупець сонячного колектора повинен розуміти, що він платить не за ім’я, не за розмір колектора і не за кількість трубок, а, перш за все, за його продуктивність і якість. Підтвердити якість і потужність сонячного колектора можна сертифікатом авторитетного незалежного інституту.
Продуктивність сонячних колекторів в різних умовах
Для оцінки ефективності роботи колекторів використовується інформація центру сертифікації SRCC (Флорида, США). У процесі сертифікації шляхом емпіричних досліджень і комп’ютерного моделювання встановлюється продуктивність сонячного колектора в день при різних температурах і різної інсоляції. Виходячи з даних SRCC можна побачити кількість тепла яке створює кожен сонячний колектор в день.
Для порівняння продуктивності колекторів використані дані таких сертифікатів:
Колектор Viessmann 200-F SVK сертифікат №10001867 від 26 серпня 2013 року
Колектор Buderus SKS 4.0-s + w сертифікат №2007006А від 14 листопада 2007 року
Колектор Viessmann 100-F, SV1 / SH1 сертифікат №2007042А від 19 листопада 2008 року
Колектор Apricus FPC A-32 сертифікат №10001899 від 17 січня 2014 року
Колектор Viessmann 200-T SP2A — 3.03 сертифікат №10001881 від 06 січня 2013 року
Колектор Apricus AP-30 сертифікат №2007033А від 24 серпня 2009 року
Рівні інсоляції:
- Сонячно — 6,3 кВт / кв.м. * день
- Невеликі хмари — 4,7 кВт / кв.м. * день
- Похмуро — 3,1 кВт / кв.м. * день
Реалізувати систему опалення на сонячних колекторах можливо, але економічно не доцільно. Вся справа в тому, що взимку, коли потрібно найбільше тепла, сонце має найменшу активність. Тому потужність сонячної системи буде досить велика (умовно 15 кВт). А влітку і в міжсезоння для підігріву гарячої води потрібно близько 2-3 кВт. Купувати систему на 15 кВт, щоб використовувати повну її потужність всього кілька місяців в році немає сенсу. Складність полягає ще й в тому, що влітку це тепло потрібно кудись дівати. Адже в літній період теплова потужність сонячних колекторів сильно зросте (приблизно в три-чотири рази, тобто до 45-60 кВт). Звичайно, завжди існує можливість злити нагріту гарячу воду в каналізацію, але замість економії споживач отримає додаткові витрати у вигляді рахунків за електроєнергію (робота глибинного насоса) і витрати на обслуговування каналізаційної установки.
Та ж проблема стосується і цілорічного нагріву гарячої води. Якщо, наприклад, для нагріву гарячої води для сім’ї з чотирьох осіб взимку потрібно три вакуумних колектора по 30 трубок, то влітку буде досить і одного. Куди подіти надлишок тепла? Якщо не передбачити таку ситуацію, система закипить.
Сонячні колектори Apricus
Сонячні колектори Apricus мають ідеальне рішення цієї проблеми систему — Drainback. Система Drainback в момент перегріву сонячних колекторів забирає з системи антифриз, залишаючи вакуум. Після того, як колектори охолонуть, рідина знову подається в систему. Ця технологія проста, надійна і не практично не вимагає додаткових інвестицій. Головною умовою використання системи Drainback є сам пристрій сонячного колектора, тобто її не можна застосувати до будь-якого рядовому сонячного колектора.
Що може наша компанія запропонувати споживачеві?
Ми надаємо консультації, виконуємо проектні та монтажні роботи та надаємо обладнання з повною відповідальністю і гарантією.
Побачити сонячний колектор Apricus можна виїхавши на реальний об’єкт або в нашому офісі. Ми з повною впевненістю заявляємо, що переконатися в якості обладнання не можна, поки не побачиш його і не помацати власними руками. Всі відвідувачі профільних виставок, на яких брала участь наша фірма, були дуже приємно здивовані співвідношенням ціни / якості наших колекторів, після того, як їх побачили. Наші системи є обладнанням найвищого класу, при цьому вони лише на 20-25% дорожче китайського ширвжитку. Оптимальні ціни забезпечуються повним циклом виробництва сонячного колектора а Австралії та наявність складу в Україні, що має на увазі оптимізацію транспортних та інших накладних витрат.